Jak spočítat BMI

11. března 2010 v 20:12 | [ *Sarah* ] |  Tipy & Triky


Na stanovení stupně nadváhy či obezity se používá nejčastěji tzv. index tělesné hmotnosti a obvod pasu. Index tělesné hmotnosti (Body Mass Index, BMI) se vypočítá dělením hmotnosti v kilogramech druhou mocninou výšky postavy v metrech. BMI = váha v kg / (výška v m)2

Tak například osoba vážící 100kg a měřící 1,71m má BMI = 100kg / (1,71m)2 = 34 Nadváha a obezita se klasifikuje podle hodnoty BMI.
Se stoupající hodnotou BMI stoupá i zdravotní riziko.


hodnota BMIstupeň nadváhy
nižší než 18,5podváhapodvýživa
18,5 - 25normaminimální
25 - 30nadváhanízká až lehce zvýšená
30 - 40obezitavysoká
vyšší než 40těžká obezitavelmi vysoká

Z hlediska zdravotního rizika je důležité nejen množství, ale především i rozložení tuku v těle. Ženy mají často tuk nahromaděn na stehnech a hýždích a tvar jejich těla připomíná hrušku. Proto se tento typ obezity nazývá typ hruška (gynoidní).

U obézních mužů bývá tuk nahromaděn zejména v oblasti hrudníku a břicha. Tvar těla připomíná jablko, a proto hovoříme o obezitě typu jablka (androidní). Tvar jablka signalizuje vyšší riziko chorob srdce, vysokého krevního tlaku, cukrovky a mozkových příhod. Jednoduchým a spolehlivým ukazatelem rozložení tělesného tuku je obvod pasu. K jeho určení postačí i krejčovský metr.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama